Съвети преди строеж на къща

Полезни съвети за получаване на разрешение за строеж на къща

Полезни съвети за получаване на разрешение за строеж на къща.
Естествено е първо да сте харесали мястото, на което смятате да изградите своя дом. Преди да го закупите е добре да проверите дали има статут на УПИ. Ако няма такъв, ще ви се наложи да пообиколите някоя и друга инстанция, за да го вкарате в регулация.

След като вече мястото е ваше, с документите, които доказват това, трябва да поемете към Районната Община (в чийто район е парцела ви), където да подадете молба за скица с виза. Това ще рече – да получите разрешение за проектиране на къща от главния архитект в Общината. След около месец най-късно тази скица с виза трябва да ви бъде издадена. На документа ще са обозначени: вида парцел, границите на самия имот, граничещите на вашия съседни имоти, разрешените параметри за застрояване като отстъпи от всички страни.

Тук вече идва редът на архитекта, който ще проектира къщата ви. Ако познавате такъв и сте запознати с работата му и тя ви е харесала, чудесно. Ако ли пък не – разчитате на късмета, че ще ви изслушва и ще предлага повече конструктивни и интересни идеи. В повечето случаи архитектът работи в екип с други специалисти и може да ви предложи изготвянето на всички проекти. Това е най-добрият вариант, най-малкото защото ще ви спести време и нерви в издирването на различните видове необходими ви проектанти. Защо? Защото в Районната Община трябва да представите цялостен проект

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Документи за общината

Архитектурен проект
Технически проект – част „Енергийна ефективност”
Оценка за съответствие – част „Енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия”
Проект Електро
Проект ВиК
Инвестиционен проект
Трасировъчен план и вертикална планировка
Геодезическо заснемане
Проект „Пожарна безопасност”
ПБЗ

Подаване на молба

Докато проектите ви се изработват, трябва да подадете молби във ВиК и Електроразпределителното дружество за присъединяване към техните мрежи. Предварително уточнете с ел.инженера, който ще ви изготвя проекта, каква мощност да поискате да ви бъде отпусната в Енергото, за да не плащате два пъти за едно и също нещо. Тези две институции са длъжни да ви дадат отговор под формата на договор за временно присъединяване в рамките на 30 дни.
Идва ред и на оградата. За нея също са ви нужни скица от Общината и проект от 2 части – архитектура и конструкции. Хубаво е да знаете, че разрешената височина за плътна ограда, без да искате писменото съгласие на съседите си, е до 0,60м.

Най-сетне, когато всички проекти са ви готови, отивате отново в Общината с все папки (около 30 на брой – в по 3 екземпляра от всеки проект) и подавате молба за разрешаване на строителство. Отново чакате около месец за решението на главния архитект. Ако имате разрешението за строеж, с това част І-ва от „одисеята” ви приключва.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

За да оставите мнение трябва да сте регистрирани


Как започва подготовката за строителство на една сграда? Вероятно неведнъж сте...

Веднага щом започнете да мислите за изграждане на собствена къща,...

В Закона за собствеността е нормиран принципът, че собственикът на...

Полезни съвети за получаване на разрешение за строеж на къща. Естествено...

За начало на строежа, въз основа на издаденото разрешение за...

Строежът на къщае едно от най-големите инвестиционни начинания в живота...

Потъването на старите сгради е често срещано явление на територията...