Измити плочки, гранитни или бетонни павета - какво да изберете?

Измити плочки

Когато става въпрос за настилане на външни площи, дворове, пътеки, плочници, алеи или тераси, можете да изберете различни материали и цветове, както и форми. Трябва ли да изберете „измити“ плочки, павета от гранит или бетон? Можем да ви кажем, че видът на настилката зависи от стила на обекта и по-обширната околна повърхност, където ще се работи, така че изборът ви ще бъде в съответствие с това.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Видове материали за настилки с плочки и павета

Паветата и плочките може да бъдат с квадратни, правоъгълни, шестоъгълни страни, със специални форми или комбинация от изброеното. Те обаче винаги са моделирани така, че да може лесно да се правят в големи количества и да се подреждат върху по-големи повърхности. Най-лесно и бързо се настилат павета и плочки с прости форми като квадратни и правоъгълни. Когато избирате формата, трябва да решите и дали ръбовете ще бъдат остри или заоблени. Кубчетата и плочките с остри ръбове се съединяват почти без видими фуги, докато фугите между заоблените са ясно видими.
Дебелина на плочки, павета или блокчета
Размерите на паветата, блокчетата и плочките може да бъдат най-различни – обикновено са с размери от 10 до 30 cm, но има и такива от 60 cm и повече. Предимството на по-големите елементи е по-бързият монтаж, въпреки че те са по-тежки и по-скъпи. Дебелината им е повече или по-малко стандартна - около 5 cm.
Материали за външни настилки
Паветата, блокчетата и плочките са най-често от бетон, но има и такива от камък и дърво. Най-евтини са бетонните блокчета и плочки, но цената не трябва да бъде единственият важен критерий. Материалите трябва да е в съответствие с обекта, архитектурата, формата, стила, но също и със околната среда. Например, ако имате къща с класическа архитектура, камъкът и гранитът може да се съчетаят идеално с нея, а ако става въпрос за модерен дизайн в градска среда, модерните бетонни отливки или „измитите“ плочки вървят перфектно с нея.

Подготовка на основата за настилка

Независимо кой материал за настилка ще изберете, преди поставянето е необходимо да подготвите основата. Повърхността, предназначена за движение на автомобили, трябва да бъде подготвена особено добре, в противен случай ще започне да се влошава много бързо. Първо трябва да се направи изкоп с дълбочина 40 cm; следва пълнене на по-ситната фракция, слой с дебелина около 2 cm и след това буфер с дебелина от 25 до 45 cm от по-едрата фракция. Върху буфера минава дренажен филм и дренажен слой с дебелина от около 4 cm. Когато започвате да нареждате плочките или блокчетата, те не трябва да са много близо едно до друго, за да останат фуги. Накрая, фугите се запълват и се притискат с виброплоча.
Настилки, предназначени за движение на автомобили
Бетонните отливки обикновено са достатъчно дебели, така че тяхната устойчивост на натиск не е под въпрос. И за тях подготовката на основата е от решаващо значение. Ако пътната настилка се изгражда за частен обект, където се очаква малко натоварване, буферният слой от по-фин и по-едър гранулат може да бъде 20 cm, докато за камиони трябва да се постави буфер с дебелина от поне 30 cm.
Настилка върху бетонова основа
Възможно е полагането на нов слой настилка върху старата или върху бетонова повърхност. Бетонната настилка е доста проста. Повърхността първо се почиства, подреждат се плочите или кубчетата и се запълват фугите. Слабата страна при полагането върху бетон е възможна последваща работа, тъй като не може да се направи без разрушаване на бетона.
Гранитни кубчета или плочи
Поставяне на гранитни плочи
Поставянето на широкоформатни гранитни плочи е изключително натоварваща работа, така че по-добре я оставете на професионалистите. Гранитните плочи често имат извити и неравни ръбове и трябва да се поставят много прецизно. Първо се измерва цялото пространство и се прави план за поставяне на плочите. Следва изравняване на неравностите по замазката и нанасяне на премазваш слой за по-добро сцепление. Каменните плочи се нареждат върху дебел слой лепило. На определени интервали между плочите се правят разделители, които позволяват температурно разширение.
Поставяне на гранитни блокчета - павета
Гранитните павета са толкова здрави, че са били използвани за настилка на пътища много преди изобретяването на асфалта. Гранитните павета може да се поставят само върху добре уплътнени и равни пясъчни основи. Подреждат са осмоъгълно, диагонално или арково. Ако се използва многоцветен гранит, има възможност и за сглобяване на мозайка. Днес този тип павета се използват най-вече за настилка на пешеходни зони, площади и обществени площи, където движението е забранено или около исторически забележителности. Гранитните павета не са за удобно возене с кола. Ако обаче покриете двора си с тях, ще можете да паркирате безпроблемно, а настилката ще остане същата с години и без никаква поддръжка.
Гранитни павета - цени
Колко струват гранитните павета? Гранитните павета струват около 330 лв/тон, като с един тон павета може да се покрие 5-6 квадратни метра площ.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Бетонни кубчета, плочки, блокчета

Бетонните отливки са качествен и добър избор за настилка на вътрешен двор. Бетоновите блокчета са устойчиви на влага и натиск, а монтажът им е бърз и лесен. Преди реденето трябва да се направи дренажен слой, върху който минава добре уплътнен слой с фракция с дебелина от 20 cm. Следва изравняващ слой от фин пясък, върху който се поставят плочките. Предимството при настилката с плочки е, че те лесно се демонтират и сменят при необходимост. Бетонните отливки могат да бъдат четириъгълни и шестоъгълни, но има и триъгълни.
Бетонови елементи - цени
Колко струват бетонните блокчета? Бетонните елементи за външна настилка струват между 18 и 30 лв/m2.
„Измити“ плочки - цени и характеристики
Характеристики на „измитите“ плочки
„Измитите“ бетонни плочки се изработват чрез специален процес на измиване на циментовото мляко, за да се разкрие вътрешната структура на материала. Освен че изглеждат интересно, „измитите“ плочки имат всички характеристики на бетонните плочки, включително и изгодна цена. Реденето на „измитите“ плочки се извършва по същия начин като бетонните плочки. Размерите им обикновено са 40х40 cm.
„Измити“ плочки - цени
Колко струват „измитите“ плочки? Цената на „измитите“ плочки е около 12 лв/m2.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

За да оставите мнение трябва да сте регистрирани


Полагането на керамични покрития е скъп и трудоемък процес. Подгответе...

Обикновено върху торбички с лепило за плочки консумацията се посочва...

Когато става въпрос за настилане на външни площи, дворове, пътеки,...