Как да изберем подходящия топлоизолационен материал?

подходящия топлоизолационен материал

Установените норми за топлоизолация налагат нуждата от постигане на определени резултати при измерването на коефициента на топлопреминаване при всяко едно жилище. За да бъдат постигнати обикновено се прибягва до полагане на топлоизолация по стените, а при последните етажи и на тавана на сградата.

Тук идва и въпросът каква трябва да бъде топлоизолацията? Много често отговорът е, „колкото по-дебела, толкова по-добре“. Това твърдение обаче далеч не гранични с реалността.

За да изберете правилния топлоизолационен материал за конкретния случай, обикновено трябва да решите уравнение с три основни променливи - топлоизолационни свойства (коефициент на топлопроводимост), дебелина и бюджет. За да се направи оптимален избор, въпросните фактори трябва да бъдат допълнително съобразени и със спецификата на конструкцията и натовареността на помещенията.

Има подходящи и неподходящи решения за конкретно приложение и проектни особености. В допълнение, без значение дали избирате EPS, XPS или минерална вата, ако не се доверите на производител със сертифицирано качество на своите системи и дългогодишен опит в сферата, то резултатът в нито един от случаите не би бил задоволителен.

Поради тази причина не може да се каже коя е най-добрата технология на пазара, тъй като за всеки проект се характеризира със своите специфични особености. Ето и няколко теоретични варианта с оптимален избор на топлоизолационен материал:

Сравнявайте топлоизолационните материали спрямо еднакви дебелини – коефициента на топлоизолация е функция от типа на материала, неговата плътност и тегло.

Винаги избирайте топлоизолационни материали с по-голяма дебелина – не забравяйте, че и при 5 см и при 10 см топлоизолация, вие ще имате еднакви разходи за съпътстващи материали (грунд, мазилка, лепило, аксесоари и др) и труд (наем на скеле или алпинисти), доставка на изолационните материали и др.

Дълготрайността на една топлоизолационна система зависи от качеството на изпълнение – изпълнени професионално, дори и най-базовите стиропор-базирани топлоизолационни системи могат да издържат над 30 години, без следи от сублимация, свивания, образуване на луфтове или видимо влошаване на параметрите на материала.

За да оставите мнение трябва да сте регистрирани


Поставянето на топлозиолационния слой от външната страна на къщата, се...

Онези от вас, чиито основен проблем в настоящия момент, е...

Установените норми за топлоизолация налагат нуждата от постигане на определени...