Хидроизолация на баня – как да направим правилно хидроизолиране

Хидроизолация на баня

По време на строеж на нова сграда е много лесно да се появи влага в конструкцията ѝ. Това неминуемо се отразява пагубно върху строителните елементи, като намалява тяхната здравина и експлоатационен живот. Това води и до образуване на мухъл и плесени, които нарушават здравословния микроклимат в сградата. Освен това от естетична гледна точка, гледката ще бъде доста стресираща, тъй като ще се появят мокри петна, лющеща се мазилка и други не дотам приятни последици.

Ако пропуснете да се погрижите за хидроизолацията на банята, това ще ви струва скъпо след време. Появата на течове, мухъл, плесени и неприятни миризми, както и тяхното отстраняване, ще бъдат сред основните ви грижи, ако не се вземат мерки още в самото начало. Ремонт на банята при появата им, задължително трябва да бъде осъществен, като той изисква цялостно премахване на облицовъчното покритие, нанасяне на хидроизолация за баня и полагане на нова облицовка. Затова, в случай, че ви предстои цялостно обновяване на баня, не пестете средства за хидроизолационна защита.

За да положите най-добрата хидроизолация за баня, обърнете специално внимание и на местата, които се определят като критични точки в помещението като вертикални, хоризонтални и ъглови фуги.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Какво трябва да знаем за хидроизолацията на баня?

Полагането на течна хидроизолация за баня е един от основните етапи, свързани с изграждането на всяко едно мокро помещение. Слоят, който представлява хидроизолацията, не позволява на събралата се вода върху плочките да проникне под тях и да причини щети.

В следващите редове ще ви запознаем с основните методи по поставяне на хидроизолация за баня, като винаги е добър вариант да се консултирате предварително със специалисти в тази област.

Каква хидроизолация за баня да изберете?
Има много възможности за избор на хидроизолация за баня от различни производители на пазара. Един от предпочитаните варианти е еднокомпонентната хидроизолация особено, когато планирате сами да се справите с тази задача, а не сте специалисти в сферата на домашните ремонти. Основната ѝ функция е да покрива фини линии и пукнатини. Подходяща е за използване в закрити и открити помещения. Обикновено тя се нанася в два последователни слоя.

Относно избора на хидроизолация за баня, може да заложите и на други видове като двукомпонентната например. Това зависи изцяло от нуждите на помещението, подготовката и вашите собствени възможности. Посъветвайте се със специалисти с опит в сферата и заложете на най-добрата хидроизолация за баня, подходяща за нуждите ви.

Хидроизолация на баня – кои са стъпките

Ако искате да се погрижите за правилното поставяне на хидроизолацията на банята, както и за това на какъв вид материал да се доверите, трябва да се придържате стриктно към някои основни стъпки. С тяхна помощ ще сте сигурни, че ще подходите по най-правилният начин. Ето ги и тях:

Подготовка на основата
В случай, че по повърхността, върху която ще се работи има облицовъчно покритие, необходимо е то да бъде отстранено. Следва основата да бъде почистена от прах и наслоявания. За да се положи най-добрата хидроизолация за баня е необходимо да няма пукнатини върху повърхностите и тя да бъде гладка. Пристъпва се към нанасянето на грунда като се следват инструкциите, описани върху опаковката на избрания продукт. Грундът се нанася върху повърхностите с помощта на валяк. Изчаква се той да попие изцяло в основата, след което се преминава към следващите стъпки.
Нанасяне на хидроизолация за баня
Ако искате да сте максимално продуктивни при полагане на хидроизолиращ продукт, е необходимо първо да се погрижите и да подсилите най-критичните точки в банята. За сифоните по подовете и другите ВиК елементи е добре да използвате водоустойчиви маншети, които да вградите в хидроизолационния слой под керамичното покритие. Те осигуряват много добра връзка между хидроизолационната система и преминаващите от там отводнителни канали.

Като критична точка можем да посочим и ъгловите фуги, които е необходимо да бъдат допълнително защитени с помощта на хидроизолационна лента. След това се преминава и към самото нанасяне на хидроизолацията за баня. Обикновено изолацията е двукомпонентна, като е необходимо да следвате стриктно инструкциите на производителя за начина на смесване на материалите, както и нейното полагане.

Нанасянето на хидроизолацията започва от ъглите и фугите, след което се преминава към защита на ВиК системата. Когато всички критични участъци са подсилени и защитени, вече може да преминете и към нанасянето на първия слой изолация. След като сте се запознали с посочените инструкции от производителя, изчаквате необходимото време за втвърдяване на материала и нанесете втори слой хидроизолация за баня.
Полагане на финалното покритие
След като и последният слой на хидроизолиращия продукт е изсъхнал, може да преминете и към поставянето на финалното покритие. В повечето случаи, когато се касае за баня, най-често то е от керамични плочки. Подгответе лепилото в следните стъпки, като следвате указанията на опаковката:
смесете компонентите на лепилото;
разбъркайте добре до получаване на хомогенна смес;
изчакайте известно време, след което разбъркайте отново на по-ниски обороти;
готовата смес се нанася върху повърхността с помощта на назъбена маламашка ,,на гребен’’;
по време на процеса на лепене може да се наложи да разбъркате лепилото отново, за да бъде сместа винаги с отлична консистенция
Фугиране
След лепенето на плочките се изчаква известно време-около 24 часа, след което може да преминете и към фугирането. Фугиращата смес се използва според указанията на опаковката. Поставянето става с помощта на гумена маламашка или фугираща шпакла под ъгъл от 45 градуса. И така след правилното фугиране, пълното изсъхване на материала отнема около 24 часа.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

За да оставите мнение трябва да сте регистрирани


Ако по стените се появят следи от влага, мухъл, плесен...

Всеки един новодомец е наясно с това, че при покупката...

Хидроизолацията на покрива е важна част от цялото строителство или...