КАК ДА ИЗБЕРЕТЕ ПРАВИЛНИ ИНСТРУМЕНТИ ЗА БОЯДИСВАНЕ?

БОЯДИСВАНЕ

Когато приключите с ремонтните дейности в къщи и стигнете до последната крачка – боядисването, трябва да се вземат под внимание някои важни фактори в избора на инстументи като четки, валяци, тикса и други. Искайки да получите страхотно покритие на боята, трябва да започнете с правилните инструменти. С други думи, трябва да имате правилната четка и валяк. Ето как да изберете най-добрите такива за вашата боя.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Изберете качество

Първото правило е да изберете висококачествени аксесоари. По-доброто качество означава по-добри резултати и по-малко работа за вас. По-висококачествените аксесоари могат да задържат повече боя, да осигурят по-гладко нанасяне и да намалят разпръскването.
Размерът е важен
Налични са различни размери. Така че помислете за размера на работата, защото използването на грешен размер ще направи работата ви бавен и объркан процес. Четките за боя се предлагат в размери от 12 мм до 100 мм и всички имат различни цели.

12-25 мм: за малки работи и ремонти, като столове и дървена облицовка
38 мм: подходящ за мебели, малки панели, дограма, перголи, лайсни, щори и водосточни тръби
50 мм: за малки до средни работи като врати, паравани, плотове за маси, парапети и шкафове
63 мм: удобен размер за външни мебели, шкафове, улуци, стрехи и врати
75 мм: за средни до големи площи като оградни стълбове и релси, подови дъски, стъпала, первази и фасади
100 мм: за всички големи площи като стени, подове, тавани, покриви и огради





Има също четки, предназначени за специфични задачи като отсичащи четки, които са идеални за отсичане на стени и рамки на врати и прозорци. Заостреният връх улеснява точното боядисване, а по-дългата дръжка може да помогне за контролиране на хода и прецизността на боята.

Избор на четка

Ключов момент, за който трябва да помислите, е боята, която ще използвате. Боите, грундовете и лаковете на маслена основа са най-добри с твърда четка със средна дължина. При акрилните бои трябва да изберете четка с дълги косми, в идеалния случай със синтетичен влак, тъй като те ще придадат по-гладко покритие.

Ако боядисвате груб нарязан дървен материал, използвайте четка с къс косъм. Това работи най-добре, за да сте сигурни, че петното попадне във всички пукнатини.

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

Избор на валяк

Когато боядисвате голяма повърхност, ролките могат да ви помогнат за леката и безпроблемна работа. При избора на валяк трябва да се обърне внимание на необходимата повърхност и покритие. Като цяло, най-доброто правило, което да приложите към повечето бояджийски работи е да се стремите да придадете по-гладък вид на нанесената боя. За целта трябва да се съобразите с дължината на косъма на ролската, с която ще боядисвате.

Ролките се предлагат в 3 различни размера. Късокосмести ролки - обикновено е с дебелина 5-8 мм. Използват се за много гладки повърхности, защото не задържат толкова боя и осигурява по-гладко покритие. Средна или универсална ролка е с дебелина 8-12 мм. Може да се използва с всяка боя и осигурява меко чисто покритие върху гладки и полугладки повърхности. Средните ролки са най-подходящи за бои на водна основа върху повърхности като стени и тавани. Третия вариант на ролките са дългокосмести. Те се използват най-добре върху полугруби до груби повърхности, като тухлена работа или зидария. Дългокосместите ролки имат изключителен капацитет за задържане на боята, идеален за работа в повредени или текстурирани повърхности, за да гарантирате добро покритие. Общото правило е, че колкото по-големи са неравностите, толкова по-голяма е дължината на косъма, от който се нуждаете.

Другия критерии, по който се класифицират е широчината на ролката. Размерът на ролката е от решаващо значение. Ролките с ширина 12-25 см са подходящи за боядисване на големи повърхности. На места, които са тесни и трудно достъпни и изискват прецизност, ще ви е необходима по-тясна ролка, широка приблизително 5-12 см.

Ролките за валяци се предлагат в различни материали. Освен това трябва да се използват различни материали с различни бои и върху различни повърхности.

· Тъкан полиестер: Подходящ за използване с всички1 бои, включително емайли с пълен гланц

· Плетен полиестер: По-подходящ за използване с бои на водна основа върху гладки и полугладки повърхности като стенни плоскости и циментова мазилка

· Велур: обикновено се използва за големи гладки площи, с бои на акрилатна основа, водна основа, алкидна основа, лакове и др.

· Мохер: използва се с пълни и полугланцови емайли върху гладки повърхности, идеален за нанасяне на полиуретани, епоксидни смоли и покрития от фибростъкло

· Пяна: за използване с пълни и полугланцови емайли на по-малки площи, като кухненски шкафове, където се изисква огледално покритие

· Микрофибър: използва се с повечето бои на водна основа и късата купчина е подходяща за използване с акрилни емайл бои

· Текстурирани: груби, средни, фини корици за текстурирани палта

Добави безплатна обява за строителсвто в сайта www.maistori-bg.com

За да оставите мнение трябва да сте регистрирани


Продуктите на варова основа са естествен регулатор на влажността в...

Акрилна боя или латексова да изберем? Какви са предимствата и...

Когато приключите с ремонтните дейности в къщи и стигнете до...

Преди да започнем с боядисването на стените, трябва да грундираме....

Преглед на най-добрите според редакторите. Относно критериите за подбор. Този...